Windows Defender Güvenlik Merkezi, Karma Gerçeklik (Mixed Reality Portal), Windows Geri Bildirim, Yardım, Cortana Arama Uygulamalarını Kaldırmak

Windows 10 ile birlikte gelen Windows Defender’ı başka bir güvenlik yazılımı kullanacaksanız devre dışı bırakmak ya da kaldırmak isteyebilirsiniz. Yüklediğiniz güvenlik yazılımı genellikle devre dışı bırakma işlemini yapsa da, Windows Defender işletim sisteminin temel bir bileşeni olduğu için genellikle çalışmaya ve sistemi kontrol etmeye devam ediyor.

Sanal gerçeklik uygulamaları ya da cihazlarıyla uğraşmıyorsanız bu uygulamayı kaldırmak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde geri bildirim ve yardım uygulamaları da birçok kullanıcının işine yaramayacaktır. Bu uygulamaları kaldırmak için ilk olarak Dosya Gezginin’den aşağıdaki klasörü bulun.

C:\Windows\SystemApps

Klasöre girmek istediğinizde yönetici izni isteyebilir. Onay verdikten sonra karşınıza gelen klasörler içinden aşağıdaki klasörleri bulalım :

Windows Defender : Microsoft.Windows.SecHealthUI_cw5n1h2txyewy

Karma Gerçeklik (Mixed Reality Portal) : Microsoft.Windows.HolographicFirstRun_cw5n1h2txyewy

Windows Geri Bildirim : ContactSupport_cw5n1h2txyewy

Yardım : WindowsFeedback_cw5n1h2txyewy

Cortana : Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy

Klasörlerin ismini değiştirerek başına herhangi bir isim koyun. Mesela YEDEK_Microsoft.Windows.SecHealthUI_cw5n1h2txyewy olarak değiştirin. Eğer karşınıza yönetici hesabı izni ekranı çıkarsa onaylayın. Cortana arama uygulamasını kaldırmak istediğinizde ek olarak kullanılmakta olan dosya uyarısı alabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için CTRL+Shift+ESC tuş kombinasyonunu kullanarak ya da görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni açın ve Cortana uygulamasını sonlandırın. Değişiklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer yaptığınız bu işlemi geri almak istiyorsanız klasörün ismini eski haline çevirmeniz yeterli.