Sistem geri yükleme Windows işletim sistemleri içerisinde XP sürümü ile gelen bir özellik. Sistemin hala çalışır olduğu durumlarda nispeten yaşanan ufak sorunların çözülmesi için kullanıcıların en büyük yardımcısı. Peki sistem geri yükleme nedir?

Kısaca sistem geri yükleme önemli sistem dosyalarının, kayıt defterinin (Registry) ve bazı program dosyalarının geri yükleme noktası oluşturduğunuz anda ki “görüntüsünü” alır ve bunları saklar. Gerektiği durumlarda bu noktalardan sisteminizi o anki duruma çevirebilirsiniz.

Sisteminiz geri yükleme noktalarını %Systemroot%System Volume Information klasörü içerisinde depolar. Bu klasör bir sistem klasörüdür ve gizlidir, görüntülemek için herhangi bir klasör içindeyken;
Araçlar—Klasör Seçenekleri—Görünüm Menüsü içerisindeyken
1- Gizli dosya ve klasörleri göster kutusunu işaretlemeli

2- Korunan işletim sistemi dosyalarını gösterme kutusunun işaretini kaldırmalısınız.

Ayrıca System Volume Information klasörü varsayılan olarak Administrator dahil tüm kullanıcıların erişimine kapalıdır. Bu klasöre erişmek için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bu klasör içerisinde _restore{xyz} ismine benzer bir klasör göreceksiniz. Geri yükleme noktaları, her bir nokta için oluşturulmuş RP ile başlayan bir klasör içerisinde Snapshot klasöründe tutulur ve ayrı ayrı numaralandırılır.